Голова СБУ плутає радянські грифи “секретно” з українськими “таємно”

Валерій Хорошковський знову вводить громадськість в оману, свідомо плутаючи радянський гриф «Секретно» та український «Таємно» і продовжує твердити, що СБУ ніби має підстави регулювати наукову діяльність.

В інтерв’ю газеті «Сегодня» очільник СБУ В.Хорошковський заявив, що начебто історик, директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий віз до Києва «дискету з робочою інформацією», таким чином, за твердженням пана Хорошковського, він «порушив службові інструкції, а також, скоріш за все, закон України». Також голова СБУ твердить, що «документи з грифом “секретно” на цій дискеті все-таки є».

Руслан Забілий прокоментував: «Раджу пану Хорошковському тих співробітників, які продовжують слідство над історією, відправити у інформаційно-довідковий зал — відкритий електронний архів СБУ, де кожен історичний документ (крім фото) містить гриф “Секретно”».

Хорошковський, коментуючи справі істориків, свідомо плутає радянські грифи «Секретно» із українськими «Таємно». Нагадуємо Службі безпеки України, що в Україні чинними є лише грифи «Таємно» та «Цілком таємно». А жодна з копій історичних документів, які незаконно конфісковані СБУ в історика Забілого, таких грифів не містить, більш того — згідно з українським законодавством і не може містити.

Крім того, директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» історик Руслан Забілий вкотре зазначив, що як науковець та керівник музейної установи працював лише з історичною інформацією, котра не містить державної таємниці і необхідна була для написання наукових праць та підготовки музейної експозиції.

Зазначимо також, що історик не перевозив із собою жодних дискет, а лише ноутбук та зовнішні накопичувачі, які були незаконно конфісковані в нього СБУ, і взагалі ім’я Забілого Руслан, а не Роман. Тому радимо службовцям СБУ більш відповідально ставитися до підготовки матеріалів своєму керівництву.

Центр досліджень визвольного руху нагадує СБУ, що служба мусить діяти у межах і в спосіб, передбачений законом. А жоден закон України, тим паче жодні службові інструкції СБУ не регулюють наукової і творчої діяльності громадян, в тому числі істориків, право на яку закріплене Конституцією.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

history@cdvr.org.ua

тел./факс: +380 32 299-45-15,

+380 63 628-68-69

=====

Довідка:

8 вересня в Києві співробітники СБУ незаконно затримали і впродовж 14,5 годин допитували історика Руслана Забілого і без жодної санкції суду та з численними порушеннями процесуального законодавства вилучили у нього ноутбук і два зовнішні жорсткі диски. У цих носіях інформації, окрім наукових досліджень самого Руслана Забілого, містилися електронні копії історичних матеріалів та архівних документів, що не становлять і згідно із законодавством не можуть становити державну таємницю.

Однак 9 вересня з’явилася офіційна інформація СБУ про порушення кримінальної справи за фактом готування до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.

Після цього СБУ провела несанкціонований обшук у кабінетах істориків музею «Тюрма на Лонцького» у Львові й вилучила два ноутбуки, один жорсткий диск, паперові копії історичних документів. Вилучено також відеосвідчення дисидентів, записані дослідниками протягом 2009—2010 років.

Перший заступник Голови СБУ повідомив у листі від 14 жовтня (отриманому 20 жовтня) про те, що «вказаній кримінальній справі було надано гриф “цілком таємно”». Цей факт правозахисники коментують як спробу обмежити право на захист Р. Забілого та щоб обмежити громадський контроль за цією справою. На захист Забілого висловилися кілька сотень вчених із всього світу та правозахисні і громадські організації.

СБУ шукає держтаємницю там, де її не може бути за законом.

Державною таємницею є лише та інформація, яка визначена такою Законом України «Про державну таємницю». І саме за її розголошення передбачена кримінальна відповідальність. Інформація, яка належить до держтаємниці, перелічена у спеціальному документі «Звід відомостей про державну таємницю». Жодних історичних документів у цьому переліку немає. Закон забороняє ховати історичні документи, особливо ті, які містять інформацію про факти порушень прав та свобод людини і громадянина та незаконні дії органів державної влади та їх посадових осіб.

Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького»

Це музей, створений у колишній катівні КГБ та Гестапо, — один із лише двох в Східній Європі (другий у Вільнюсі, Литва). Музей за ініціативи львівської громади відкрито 28 червня 2009 року, 14 жовтня він отримав статус національного. Наприкінці цього року Музей мав відкрити експозицію про переслідування дисидентів. Працівники СБУ незаконно вилучили у співробітників музею два ноутбуки з копіями історичних матеріалів, а також відеозаписи спогадів дисидентів, записані у 2009—2010 роках, та документи, надані дисидентами та отримані із закордонних архівів.

17-12-2010

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s