У “Справі істориків” СБУ допитає 16 осіб

Служба безпеки України вирішила допитати за роботу з історичними документами ще 16 осіб — усіх працівників Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького”.

Служба безпеки України знову взялася за істориків — згідно з окремим дорученням Головного слідчого управління, слідчий відділ управління СБУ у Львівській області викликає на допит усіх працівників Національного музею “Тюрма на Лонцького”. Це 16 осіб.

Їх усіх трактують як “свідків” у кримінальній справі, відкритій Службою безпеки України за фактом готування до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.

Історик Руслан Забілий вкотре наголосив: “Всі електронні копії документів, незаконно вилучені в мене та в музеї, — історичні, жодної держтаємниці там немає”.

“СБУ досі як державну таємницю намагається кваліфікувати історичні матеріали як таємні, хоча не має на це підстав — закон забороняє ховати історичні документи, особливо ті, які містять інформацію про факти порушень прав та свобод людини і громадянина та незаконні дії органів державної влади та їх посадових осіб”, — наголосив історик Володимир В’ятрович.

Незважаючи на це, всі хто бачив, працював з історичними документами, зокрема експонованими в Музеї — від прибиральниці до науковців та екскурсоводів змушені з’являтися на допити в СБУ.

Такі кроки є тиском на науковців, перешкоджають діяльності музею, порушують конституційні права істориків на професію.

Нагадаємо, що у вересні минулого року СБУ незаконно затримала Директора музею Руслана Забілого, конфіскувавши у нього комп’ютер та зовнішні диски. Потім в Музеї було проведено несанкціонований обшук, в рамках якого конфісковані комп’ютери істориків та відеозаписи спогадів повстанців і дисидентів. Досі нічого не повернуто. На саму кримінальну справу накладено гриф “цілком таємно”, що, за переконанням правозахисників, має на меті не допустити громадського контролю та обмежити право істориків на захист.

Довідка

8 вересня в Києві співробітники СБУ незаконно затримали і впродовж 14,5 годин допитували історика Руслана Забілого і без жодної санкції суду та з численними порушеннями процесуального законодавства вилучили у нього ноутбук і два зовнішні жорсткі диски. У цих носіях інформації, окрім наукових досліджень самого Руслана Забілого, містилися електронні копії історичних матеріалів та архівних документів, що не становлять і згідно із законодавством не можуть становити державну таємницю.

Однак 9 вересня з’явилася офіційна інформація СБУ про порушення кримінальної справи за фактом готування до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю.
Після цього СБУ провела несанкціонований обшук у кабінетах істориків музею “Тюрма на Лонцького” у Львові й вилучила два ноутбуки, один жорсткий диск, паперові копії історичних документів. Вилучено також відеосвідчення дисидентів, записані дослідниками протягом 2009—2010 років.

Перший заступник Голови СБУ повідомив у листі від 14 жовтня (отриманому 20 жовтня) про те, що “вказаній кримінальній справі було надано гриф “цілком таємно””. Цей факт правозахисники коментують як спробу обмежити право на захист Р. Забілого та щоб обмежити громадський контроль за цією справою. На захист Забілого висловилися кілька сотень вчених із всього світу та правозахисні і громадські організації.

Автор : Центр досліджень визвольного руху


Портал “Громадський простір” (http://www.civicua.org)

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s