Відкрита лекція «Між «стариною» і «новиною»: литовська доба української історії (1340–1569)» (22.10.2013)

poster

 

Відкрита лекція

«Між «стариною» і «новиною»:
литовська доба української історії (1340–1569)»

 Час: 22 жовтня 2013 р. (вівторок), 11.40 (третя пара)

Місце: Харківський національний автомобільно-дорожній університет (вул. Петровського, 25, ауд. 213)

Лектор:  Андрій Домановський, доцент кафедри українознавства Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, кафедри українознавства (філософський факультет), доцент кафедри історії стародавнього світу і середніх віків (історичний факультет) Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна

Був час, коли литвини, сівши на руській землі, нічим особливим не розрізнялись серед русів, навпаки, запевняли: «Старовини вашої ми не ламатимемо і новизни своєї не вводитимемо».

…Литвинам, властиво, й не було чого вводити на ті часи. Русь мала не лише своє письмо, а й високоморальні звичаї, Литва ж перебувала в древній, як світ, язичницькій вірі і багато чим поступалася в звичаях, не кажучи вже про освіту. Київська Русь мала високорозвинену торгівлю, могла змагатися своїми виробами з самою Візантією. Литва ж, коли доходило до сплати данини, могла платити її хіба що ликом.

Отож, обсівшись на Русі, литвини тривалий час справді нічого старого не рушили в ній, більше того, перейняли їхнє письмо і стали впроваджувати його не лише на Русі, а й у себе вдома, користувалися виробленим за руських князів правом, іменованим «Руською правдою», не цуралися й руських звичаїв.

Інакше стало обертатися, а згодом і впроваджуватися на Литві після Кревської унії. Литвини приглядалися тепер до поляків, надто ті, що належали до княжих родів, а вже за ними і все панство. Ті з них, що жили між русів. не так швидко зрікалися наших звичаїв. Ті ж із панів, що жили у Вільні і частіше, ніж інші, зустрічалися з поляками, дедалі помітніше переймали польські звичаї.

Дмитро Міщенко. Бунтівний князь

Постер у форматі .pdf

URL

Advertisements

18 thoughts on “Відкрита лекція «Між «стариною» і «новиною»: литовська доба української історії (1340–1569)» (22.10.2013)

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s