Інформаційний лист про загрозу ліквідації Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України

У найближчі три дні Президія НАН України планує ліквідувати Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. Цей важко зрозумілий крок робиться раптово, кулуарно, без жодних обговорень з колективом та науковою громадськістю.

    Інститут було створено у 1991 р. Головним його завданням є виявлення та наукова публікація документальних та інших масивів джерел з історії України та її місця у світі. Без реалізації цих завдань неможливий повнокровний розвиток української історичної науки, гуманітаристики в цілому й формування повноцінної історичної пам’яті сучасної української нації.

За 22 роки Інститутом реалізовано десятки актуальних наукових проектів, найважливішими з-поміж яких є, наприклад, публікація фундаментальних багатотомних видань: «Архів Коша Нової Запорозької Січі 1734-1775», «Універсали українських гетьманів», нова серія «Літопис УПА», «Український археографічний щорічник», повне зібрання творів Михайла Грушевського у 50-ти томах, Дмитра Яворницького у 20-ти томах, Дмитра Багалія у 6-ти томах та ін. Вчені Інституту опублікували десятки якісних монографічних досліджень з різних ділянок української та всесвітньої історії. Надзвичайно тісними є контакти Інституту з низкою провідних університетів і дослідницьких закладів США, Канади, Польщі, Австрії, Франції та ін. У цілому діяльність установи та бібліографія виданих праць висвітлена у виданні: «Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України: (1991-2011)» (К.: Український письменник, 2011. – 416 с.).

Загроза ліквідації Інституту виникла після відходу у вічність 14 червня 2013 р. засновника й незмінного директора Інституту, члена-кореспондента НАН України Павла Степановича Соханя, а зараз переходить у площину конкретного рішення.

Ліквідація Інституту не має під собою суто наукових підстав. Комплексна перевірка роботи Інституту, здійснена Президією НАН України в 2011 р., не виявила суттєвих недоліків, про що є відповідний акт. А у вітанні Президії НАН України на адресу П. С. Соханя з нагоди його 85-ліття у листопаді 2011 р., було зазначено: «Завдяки Вашій подвижницькій праці створено і успішно працює Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України – гідний спадкоємець українських археографічних установ ХІХ–ХХ ст. Масштабне видання корпусу історичних джерел, розгорнуте Інститутом під Вашим керівництвом, по праву належить до скарбниці української історіографії».

Знищення Інституту буде відчутною втратою не лише для академічної гуманітаристики, а й для всієї української культури та її державності.

Офіційна заява вченої ради Інституту очікується 28 жовтня о 15:00.

URL

Від редакційної ради сайту “Василевс. Українська візантиністика”:

Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України опинився під загрозою ліквідації. Про вагомі наукові здобутки Інституту в цілому та його окремих співробітників добре відомо науковцям, і лише найважливіші з них спеціально згадані у Інформаційному листі, наведеному вище. З нашого боку маємо нагадати, що Інститут є одним з нечисленних осередків візантійський студій в Україні. Про це свідчить, зокрема, видання завдяки подвижницькій діяльності співробітників Інституту Д. Гордієнка та В. Корнієнка періодичного видання з візантиністики “Софія Київська: Візантія. Русь. Україна”. Вже побачили світ два випуски видання:

Найближчим часом має вийти друком вже зверстаний третій випуск, присвячений Єгорові Кизьмичеві Рєдіну на честь 150-річчя від дня його народження.  Вже готується четвертий випуск видання.

Ліквідація Інституту стане непоправним нищівним ударом по українській історичній науці в цілому, археографії й джерелознавству.

Ми висловлюємо солідарність з колективом Інституту і просимо усіх небайдужих виступити на його підтримку.

URL

Advertisements

One thought on “Інформаційний лист про загрозу ліквідації Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України

  1. Шо ж? Це цілком вписується в політику сучасних владоможців, спрямовану на нищення української освіти, науки і самої державності. Поки не викинимо їх на смітник, вони будуть над нами знущатися.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s