РІШЕННЯ ЗАГАЛЬНИХ ЗБОРІВ ТРУДОВОГО КОЛЕКТИВУ Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського (29 жовтня 2013 року)

У зв’язку із загрозою ліквідації Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського або приєднання до інших установ, рішення про що планується ухвалити 30 жовтня 2013 р. на засіданні Президії  НАН України, колектив Інституту заявляє про відсутність суто наукових підстав для прийняття подібного рішення.

 

Інститут української археографії був утворений згідно з розпорядженням Президії Академії наук України у 1991 р. Нині в Інституті у семи відділах та Львівському відділенні працюють: 1 член-кореспондент НАН України, 14 докторів наук, 40 кандидатів наук. Інститут є спадкоємцем Київської археографічної комісії, Археографічної комісії ВУАН (заснована М. С. Грушевським і знищена 1934 р.), Археографічної комісії академії наук України (ліквідована 1972 р.). Діяльність Інституту пов’язана з іменами таких визначних учених, як Павло Сохань, Ярослав Дашкевич, Федір Шевченко, Іван Бутич та ін.

За період свого існування Інститут став органічною складовою інтелектуального життя України, водночас тісно співпрацює з інститутами НАН України, низкою університетів, науково-дослідних установ, громадських організацій та органів державної влади, а також з багатьма університетами та науковими інституціями  у Польщі, США, Канаді, Росії та інших країнах. Інститут задумувався і сформувався, як установа міждисциплінарного характеру, що відповідає сучасним світовим тенденціям. Фундаментальні археографічні видання Інституту та ексклюзивний науковий доробок у галузі спеціальних історичних дисциплін забезпечують джерельну базу для всієї гуманітаристики та для вдосконалення дослідницького інструментарію.

Інститутом реалізовано сотні актуальних наукових проектів, найважливішими з-поміж яких є, наприклад, публікація фундаментальних багатотомних видань «Архів Коша Нової Запорозької Січі 1734–1775», «Універсали українських гетьманів», нова серія «Літопис УПА», «Український археографічний щорічник», повне зібрання творів Михайла Грушевського у 50-ти томах, Дмитра Яворницького у 20-ти томах, Дмитра Багалія у 6-ти томах та ін. Інститут самостійно або у співпраці зі своїми партнерами провів десятки наукових та науково-практичних конференцій, опублікував понад 1000 збірників документів,  монографій та збірників статей. Понад 90% наукових вкидань Інституту побачили світ за позабюджетні кошти, які Інститут постійно намагався залучити з різних джерел.

Протягом 22 років Інститут незмінно очолював доктор історичних наук, член-кореспондент Академії наук Павло Степанович Сохань (1926–2013) – видатний український вчений у галузі болгари стики, археографії, спеціальних історичних дисциплін. За цей період П. С. Сохань сформував авторитетну в Україні та за її межами археографічну школу – один з небагатьох осередків гуманітарної науки, створених за роки незалежності. В Інституті виплекана  плеяда молодих дослідників, здатних самостійно вирішувати складні наукові завдання, що стоять перед національною історіографією на сучасному етапі, інтегрувати її у світову історичну науку.

Знищення Інституту буде відчутною втратою не лише для академічної гуманітаристики, а й для всієї української культури та її державності. Воно призведе до припинення диверсифікації наукових історичних досліджень та згортання здорової наукової конкуренції, без якої немислимий розвиток науки. Ліквідація Інституту, здійснена у будь-який спосіб, стане прецедентом для поступового скорочення інших установ гуманітарного профілю.

Загальні збори ухвалили:

1. Підтримати рішення Вченої ради Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України від 28 жовтня 2013 р. (протокол № 4) і вважати пропозиції щодо ліквідації Інституту або його приєднання до інших наукових установ недоцільними з погляду дальшого розвитку української гуманітаристики.

2. Звернутися з листом до Президента НАН України академіка Бориса Патона з проханням об’єктивно розібратися в ситуації.

3. Звернутися до Відділення історії, філософії та права НАН України про призначення виконувача обов’язків директора Інституту Олександра Олексадровича Мавріна (згідно з поданням вченого секретаря № 302/276 від 21 червня 2013 р. та рішенням Вченої ради Інституту від 25 червня 2013 р., протокол № 3).

4. Звернутися до Відділення історії, філософії та права НАН України про призначення виборів директора згідно зі Статутом НАН України.

5. У разі збереження загрози ліквідації Інституту або його приєднання до інших наукових установ трудовий колектив залишає за собою право на проведення акцій протесту.

Результати голосування:

Присутні – 72 (сімдесят два)

За – 72 (сімдесят два)

Проти – 0 (немає)

Утрималися – 0 (немає)

Голова зборів    Олександр Маврін

Секретар зборів    Дмитро Бурім

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s