Відкрита лекція «Україна між Північчю і Сходом, Заходом і Півднем (геоісторія центру Е(Є)вропи від давнини до сучасності)» (8.11.2013)

poster

 

Відкрита лекція

«Україна
між Північчю і Сходом, Заходом і Півднем
(геоісторія центру Е(Є)вропи від давнини до сучасності)»

Час:  8 листопада 2013 р. (п’ятниця), 8.00 (перша пара)

Місце:  Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

(пл. Свободи, 6 (північний корпус), ауд. 580)

Лектор:  Андрій Домановський, доцент кафедри українознавства (філософський факультет), доцент кафедри історії стародавнього світу та середніх віків (історичний факультет) Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна

У формулі «Україна між Сходом і Заходом» поняття «Захід» стосується Европи в цілому. Україна «західня» остільки, поскільки вона становить органічну складову частину европейської спільноти народів.

…яке значення має в контексті української історії поняття «Схід», «Орієнт»? Цей термін застосовують до двох різних історичних об’єктів: з одного боку, до світу східнього християнства й візантійської культурної традиції та, з другого боку, до світу евразійських кочовиків.

…ці два значення поняття «Схід» між собою цілком не пов’язані. Крім цього, хоч обидва «Сходи» відіграли першорядну ролю в розвитку України, вплив кожного з них здійснювався в зовсім інший спосіб.

Іван Лисяк-Рудницький. Україна між Сходом і Заходом

Є тут …одна складність: Візантія (чи, якщо хочете, Царгород) лежить не на схід, а на південь – чи навіть на південний захід – від Києва. Виходить, що, маючи на увазі вплив Візантії на Україну, ми повинні говорити не про вплив Сходу, а частини середземноморської цивілізації. А водночас ми інстинктивно знаємо, що Схід означає Візантія, а Захід означає «Європа».

…як і у випадку з Візантією, «справжній» Схід був переважно Півднем. Для цього досить … уявити собі розташування кримського Багчесараю та Стамбулу.
Загалом кажучи, ми, історики, так багато уваги приділяли осі Схід – Захід, від якої сьогодні залежить культурний розвиток України, що до осі Північ – Південь придивлялися порівняно мало. А однак, як ми це постійно твердимо, саме на цій осі лежить Москва, Візантія та її спадкоємниця, Османська імперія.

Ігор Шевченко. Україна між Сходом і Заходом

Постер у форматі .pdf

URL

18 thoughts on “Відкрита лекція «Україна між Північчю і Сходом, Заходом і Півднем (геоісторія центру Е(Є)вропи від давнини до сучасності)» (8.11.2013)

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s