Науковий семінар «Корпоративна соціальна відповідальність в українській бізнес-практиці від початку ХХ до початку ХХІ ст.»

12 листопада 2013 р. Східний інститут українознавства, історичний факультет Харківського університету та Центр українських студій ім. Багалія провели Науковий семінар «Корпоративна соціальна відповідальність в українській бізнес-практиці від початку ХХ до початку ХХІ ст.». Семінар об’єднав фахівців із різних напрямків, аби витворити міждисциплінарне бачення теми.

Вікторія Євтушенко (канд. ек. наук, доцент, зав. каф. маркетингу та менеджменту зовнішньоекономічної діяльності Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна) виголосила доповідь «Історія становлення і розвитку корпоративної соціальної відповідальності», де простежила становлення корпоративної соціальної відповідальності у світі, окреслила основні поняття, що використовуються в цій сфері, та дискусії щодо різних моделей КСВ в різних країнах.

Ірина Шандра (канд. іст. наук, доц. кафедри історії України Луганського національного університету ім. Т. Шевченка) зробила доповідь на тему «Діяльність представницької організації буржуазії півдня Росії у соціальній сфері (друга половина ХІХ – поч. ХХ ст.)», в якій, не приховуючи великої особистої симпатії до суб’єктів свого дослідження, описала з’їзди гірничопромисловців Півдня Росії у ХІХ – на поч. ХХ ст. На думку дослідниці, саме ці з’їзди стали потужним інструментом модернізації краю, зокрема через сприяння розвитку професійної освіти, медицини, видавничої діяльності тощо. Доповідачка також представила свою монографію з відповідної теми («З’їзди гірничопромисловців Півдня Росії: створення та діяльність (1874-1918 рр.)», Луганськ, 2011).

Насамкінець третя доповідачка, Ханна Сюдербаум (аспірант кафедри економічної історії в Уппсальському університеті, Швеція), виголосила доповідь «Філантропічні ініціативи українських еліт в контексті розвитку соціальної відповідальності бізнесу», де представила результати своєї роботи над дисертацією, що присвячена розвитку приватних благодійних фондів у пострадянську добу в Україні. Х. Сюдербаум спочатку показала різні концепції соціальної відповідальності у світі, наголосивши, що сьогодні роль підприємців має полягати у підтримці довгострокових змін для побудови соціально справедливого суспільства, а не тільки у ситуативному виділенні коштів для потребуючих. Також доповідачка подала у вигляді таблиць та діаграм узагальнені відомості, надані самими власниками приватних благодійних фондів під час опитувань, зокрема, щодо сфер і масштабів їхньої діяльності, мотивацій, значення для суспільства тощо. Х. Сюдербаум поставила питання щодо витоків і спадкоємності у розвитку благодійництва в Україні – не тільки спадкоємності щодо діяльності видатних меценатів ХІХ ст., але також і щодо моделі поведінки радянських директорів підприємств, які в умовах дефіциту споживчих товарів, матеріалів і послуг намагалися дбати про постачання робітників.

У коментарях до виступів присутні слушно звернули увагу, зокрема, на таке питання, як необхідність розмежування поняття благодійності та корпоративної соціальної відповідальності. Зацікавленість аудиторії також викликали такі питання, як релігійна благодійність підприємців, мотивації та цілі благодійної діяльності в Україні, діяльність іноземних підприємців у Російській імперії. Чи завжди підприємці прагнуть фінансувати передусім ті галузі, які зможуть в перспективі сприяти розвитку їхнього бізнесу? Чи була специфічною роль держави у стимуляції благодійності за часів Російської імперії та в сучасній Україні? Ці та інші питання, що обговорювалися на семінарі, сподіваємося, ще будуть розглядатися на наступних зустрічах, присвячених бізнес-історії.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s