Презентація другого числа збірки «Урбаністичні студії» «Місто і оновлення» (18.02.2014)

Представництво Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні раде запросити Вас на участь у

презентації другого числа збірки «Урбаністичні студії»

«Місто і оновлення»

Час: 18.02.2014, 18:00

Місце: Центр сучасного мистецтва «Єрмілов Центр», Площа Свободи, 4 (Головний корпус ХНУ ім. Каразіна, вхід з боку Узвозу Пасіонаріїв)

Ця книга є другою збіркою із серії «Урбаністичні студії», яку Представництво Фонду ім. Г. Бьолля видає в рамках проекту «Участь громадян у розвитку міста» протягом останніх двох років.

Випрацьовуючи ключові ідеї цієї публікації, ми планували окреслити головні напрямки (місто і оновлення) і вже через них, як крізь збільшувальне, магічне, скло, подивитися на окремі випадки, місця, локації і процеси, що відбуваються в них. Цього разу було вирішено не обмежуватися Києвом і навіть межами країни, а розширити географічні рамки: розробивши концепцію збірки, ми звернулися до спільноти урбаністичних дослідників світу через відкритий конкурс — call for papers. Це був свого роду екперимент… В результаті маємо досить широку, але, зрозуміло, аж ніяк не вичерпну панораму: від українських Києва, Львова, Харкова, Кіровограда, Полтави і до російського Єкатеринбурга, американського Чарльстона, австралійського Мельбурна, новозеландського Крайстчерча чи австрійського Ґраца. Важливо сказати, що ми не прагнули охопити неосяжне. Ми усвідомлювали всю складність завдання, але поставили перед собою досить амбітну мету: зрозуміти, як процеси оновлення впливають на фізичну та соціальну реальність сьогоднішніх міст.

Збірка складається з чотирьох розділів, які розглядають процеси оновлення і просторового перетворення міста під кутом зору різних аспектів: «Історичний спадок і оновлення»; «Політики оновлення»; «Індустріальний спадок і оновлення»; «Реакції на оновлення».

У першому розділі йдеться про непрості стосунки «оновлення міста» та «історичного спадку». Знищення історичної забудови під тиском капіталу (приміром, нещодавно знесена будівля садиби Грушевських у Києві) чи квазі-історичні відтворення – девелоперські проекти реконструкції Поштової та Контрактової площ, Гостинного двору, Воздвиженки – демонструють зовсім не романтичну ностальгію за втраченим, а відсутність адекватної та дієвої концепції збереження історичного спадку на наших теренах.

У другому розділі, присвяченому політикам оновлення, ми спробували подивитись, який вплив справляють і які процеси супроводжують великі трансформації у просторах міст. Адже за лаштунками владних дискурсів оновлення, в тому числі економічної модернізації, відбуваються дедалі сильніші джентрифікаційні процеси і здійснюється політика витіснення локальних спільнот.

Третій розділ пропонує погляд на питання регенерації міських просторів та можливості і проблеми, що їх несе для міста постіндустріальна доба. Тут ми хотіли поставити важливі питання: Як долати наслідки комплексного планування (містобудівної політики та практики архітектурного модернізму) і, відповідно, функціонального зонування міст? Який потенціал для міського розвитку має деіндустріалізація і чи можливо наповнювати колишні індустріальні зони не лише комерційною функцією, як це зазвичай пропонується в українських містах?

З іншого ж боку, оновлення міст у всьому світі породжує численні протестні рухи: проти витіснення на периферії міст незахищених спільнот, проти комерціалізації публічних просторів, проти «макдональдизації» міст, проти знищення історичного спадку, за справедливі умови існування й пересування в містах тощо. Саме цих аспектів торкаються автори четвертого розділу.

Ми намагалися урізноманітнити цю публікацію як ґрунтовними теоретичними текстами, так і актуальними спостереженнями та польовими дослідженнями, тому сподіваємося, що вона буде цінною не тільки для професійної академічної спільноти, а й всіх, хто цікавиться урбаністичною тематикою.

Доповідачі:

Андрій Макаренко, координатор програми підтримки демократії та громадянського суспільства в Україні Представництва Фонду ім. Г.Бьолля в Україні, Київ

Світлана Шліпченко, головний редактор збірки «Урбаністичні студії», кандидат філософських наук, НАУКМА, Київ

Владислав Тимінський, виконавчий редактор збірки «Урбаністичні студії», аспірант кафедри урбаністики, ХНУБА, Харків

Олексій Мусієздов, один з авторів збірки «Урбаністичні студії», кандидат соціологічних наук ХНУ ім. В.Н.Каразіна, Харків  

Юлія Сорока, рецензентка збірки, доктор соціологічних наук ХНУ ім. В.Н.Каразіна, Харків  

Отримати примірник другого числа «Урбаністичних студій» можна буде безпосередньо на місці після презентації.

Для попереднього ознайомлення з публікацією Ви можете завантажити її електронну версію за цим посиланням: www.info.boell.org.ua/Urbanismus/Urban_Study2.pdf

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s