Відкрита лекція «Україна у Другій світовій війні (1939–1945 рр.): трагічна реальність болісної історії між Сциллою ідеології та Харибдою пропаганди» (29.10.2014)

poster

Відкрита лекція
«Україна у Другій світовій війні (1939–1945 рр.):
трагічна реальність болісної історії
між Сциллою ідеології та Харибдою пропаганди»

 

Час: 29 жовтня 2014 р. (середа), 13.30

Місце: Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, пл. Свободи, 6 (північний корпус), ауд. 715

Лектор:  Андрій Домановський, доцент кафедри українознавства (філософський факультет), доцент кафедри історії стародавнього світу і середніх віків (історичний факультет) Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

     Українська пам’ять про Другу світовій війну має кілька гострих конфліктних вимірів: від потужної інерції міту про «Велику Вітчизняну» до репресованої за совєтських часів пам’яті про націоналістичне підпілля, депортацію кримських татар та Голокост.

     … Оскільки цілісного та переконливого українського наративу війни немає, виникають спроби, особливо на державному рівні, поєднати непоєднуване, замовчуючи, спрощуючи, недомовлюючи. Сформований у країні рятівний плюралізм пам’яті функціонує не як простір діалогу, а як замкнені в собі й доволі агресивні наративи, які співіснують тому, що не можуть знищити конкурента.

Андрій Портнов. Українські образи Другої світової війни

 

     …в Україні було набагато більше тих, хто помер від рук німців, аніж тих, хто співпрацював із ними. Цього не можна сказати про жодну з окупованих країн Західної Європи. Якщо вже про це зайшлося, значно більше людей з усієї України боролися проти німців, а не на їхньому боці, чого, знов-таки, не можна сказати про жодну західноєвропейську країну. Переважна більшість українців брали участь у цій війні на боці Червоної армії. Під час боротьби з Вермахтом було вбито більше українців, аніж американських, британських і французьких солдатів разом узятих.

     …помилково ототожнюють Червону армію з російською (на такій ідентифікації наполягає і нинішня російська пропаганда). Якщо Червона армія є російською, то українці мали бути ворогом. Таку логіку мислення винайшов наприкінці війни сам Сталін. Ідея Великої Вітчизняної війни мала три мети: вона починала відлік подій не з 1939-го, а з 1941-го року, щоб люди забули про нацистсько-радянський альянс; вона ставила Росію в центрі подій, хоч насправді головним осереддям війни була Україна; і, нарешті, у такий спосіб цілковито ігнорувала страждання євреїв.

Тімоті Снайдер. Проект Путіна

 

Постер у форматі .pdf

Попередні відкриті лекції

Історія України

Лекція-презентація «(О/У)-країна: пограниччя Європи й Азії між інтеграційними проектами (проблема вибору керунку руху в історичній ретроспективі та політичній перспективі)» (29.10.2014)

 

Відкрита лекція «Єднання у багатоманітті: історико-культурні регіони України (виникнення, еволюція, сучасний стан)» (15.10.2014)

Відкрита лекція «Україна між Північчю і Сходом, Заходом і Півднем (геоісторія центру Е(Є)вропи від давнини до сучасності)» (8.11.2013)

Відкрита лекція «Між «стариною» і «новиною»: литовська доба української історії (1340–1569)» (22.10.2013)

Відкрита лекція «Галицько-Волинське князівство (1199–1349): півтора століття на західному рубежі Русі» (9.10.2013)

Відкрита лекція «Київська Русь ІХ–ХІ століть: із племен – на державу» (26.09.2013)

Відкрита лекція “Історія України: соціальні та політичні функції історичної науки {вступ до курсу}” (10.10.2012)

Історія України. Вступ до курсу (відео)

Цикл лекцій «Візантійський таксис»

Шестая открытая лекция цикла «Византийский таксис» «Суть бо Греци льстиви и до сего дни… Геополитическая доктрина и стратегия Византийской империи» (23.10.2014, Харьков)

Пятая открытая лекция цикла «Византийский таксис» «Православная этика и дух византинизма: экономика Византийской цивилизации» (12.12.2013, Харьков)

Четвертая открытая лекция цикла «Византийский таксис» «Византия ХIII-XV вв.: обитаемый Остров – Град обреченный» (26.12.2012, Харьков)

Третья открытая лекция цикла «Византийский таксис» «Византия ІX-ХII вв. Македонский ренессанс и загадка Комнинов» (5.11.2012, Харьков)

Вторая открытая лекция цикла «Византийский таксис» «Византия VII-IX столетий: Пере(вос)создание эпохи “темных веков”» (29.10.2012, Харьков)

Первая открытая лекция цикла «Византийский таксис» «Византия IV-VI вв. Imperium Christianum: становление» (22.10.2012, Харьков)

Перша публічна лекція візантиністичного сектору «Візантійська мозаїка» «Міт Візантії. Візантійська цивілізація в історії, історіографії та суспільних репрезентаціях» (Харків, 29.11.2012)

«Візантія після Візантії» (відкрита лекція А. Домановського; Харків, 15.12.2011)

Три наголоси у сприйнятті Візантії

Андрій Домановський. Візантійські ОбрАзИ {скетч-доповідь у трьох наголосах, з епіграфом, передмовою, висновками і мораллю}

Фрагмент вступної лекції до курсу «Візантійська цивілізація» (відео)

Історія західноєвропейського середньовіччя

Открытые лекции «Западная Европа ІХ–ХІ вв.: характерные черты феодального общества» (30.09.2013, 2.10.2013)

Открытая лекция «Англия в эпоху раннего средневековья (середина V – середина ХІ вв.)» (24.09.2012)

Історія і археологія Північного Причорномор’я

Лекція «Розповсюдження раннього християнства у Північному Причорномор’ї і роль візантійського Херсона у процесі християнізації Русі» (19.10.2013)

Публічна лекція-презентація «Херсонес Таврійський – видатна пам’ятка античної та візантійської археології. До 185-ліття від початку розкопок» (Харків, 3.12.2012)

Андрей Домановский. Цитадель Херсонеса Таврического: история раскопок, современное состояние, перспективы исследования

13 thoughts on “Відкрита лекція «Україна у Другій світовій війні (1939–1945 рр.): трагічна реальність болісної історії між Сциллою ідеології та Харибдою пропаганди» (29.10.2014)

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s