Латвійському архітектору відкрили пам’ятну дошку в Харкові

 

18 березня на житловому будинку по вул. Сумській, 44 відкрили пам’ятний знак архітектору Юлію Цауне. Автором проекту триповерхової будівлі є він сам.

На відкритті знаку була присутня Надзвичайний і Повноважний посол Латвійської Республіки в Україні Аргіта Даудзе та заступник голови Харківської облдержадміністрації Юлія Світлична.

Як зазначила заступник керівника області, дуже важливо пам’ятати історію рідного міста і тих патріотів, які працювали в Харкові і допомагали робити місто кращим. «Харківська облдержадміністрація відгукнулася на пропозицію пані Даудзе, і сьогодні ми відкриваємо почесну дошку видатному харківському архітектору, який творив для Харкова, для того міста, в якому він жив», – сказала Юлія Світлична.

На церемонії відкриття директор академічної бібліотеки Латвійського університету Вента Коцере і професор ХНУ ім. Каразіна Сергій Куделко розповіли харків’янам про творчий шлях Юлія Цауне і його життя в Харкові.

Аргіта Даудзе подякувала облдержадміністрації за сприяння у відкритті пам’ятного знака. «Я бажаю харків’янам і керівництву області витримки, позитивної енергії і знайте, що ми в Латвії – ми з вами. Ми обов’язково переможемо все те зло, яке на нас дивиться. Разом ми станемо сильнішими», – підкреслила посол Латвійської Республіки.

Довідка. Архітектор, художник і педагог Юлій Цауне народився в містечку Езеле Лифляндскої губернії (Латвія). У 1891 р. закінчив Петербурзьку Академію мистецтв. Потім працював у Харкові в управлінні Південної залізниці. У 1896 р. разом з Д. Шпиллером будував залізничний вокзал за проектом С.І. Загоскіна.

З 1901 р. Юлій Цауне викладав у Технологічному інституті архітектурне креслення, а з 1904 по 1923 рр. став штатним викладачем малювання, архітектурного проектування. Архітектор спеціалізувався в проектуванні житлових будинків і громадських будівель в Харкові, Донецьку, в Таврійській і Катеринославській губерніях у формах еклектики, неоренесансу, необароко.

У Харкові за його проектами побудовані десятки будівель – синагога на пров. Мордвинівському (нині Планетарій по пров. Кравцова, 15 (1912 – 1914 р.р.), приватна гімназія на вул. Чернишевській, 60 (1909 – 1913 р.р.), надбудова Будинку Харківського товариства взаємного кредиту на Павлівській пл., 20 , (1913 р), прибутковий будинок з магазином на вул. Сумській, 44 (1912 р), житловий будинок на вул. Сумській, 84 (1909), житловий будинок на вул. Революції, 18 (1908) та інші. У співавторстві з академіком архітектури А. Бекетовим і архітектором В. Хрустальовим проектував будівлю Судових встановлень на пл. Руднєва, 36.

17 будівель Цауне відносяться до пам’ятників архітектури. 

URL

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s