Презентації книжки польського історика Томаша Стриєка і публічні дискусії у Львові, Києві і Харкові (11-14 травня 2015 р.)

Презентації книжки польського історика Томаша Стриєка «Невловні категорії: нариси про гуманітаристику, історію і політику в сучасних Україні, Польщі і Росії» і публічні дискусії «Якого минулого потребує майбутнє? Історія і память у сучасній Україні» у Львові, Києві і Харкові (11-14 травня 2015 р.)

Програма східноукраїнських студій імені Ковальських долучилася до публікації нової книжки Томаша Стриєка та організації серії публічних дискусій навколо цієї публікації 11-14 травня у Львові, Києві та Харкові.

Під час перебування в Україні Томаш Стриєк презентував український переклад своєї книги «Невловні категорії: нариси про гуманітаристику, історію і політику в сучасних Україні, Польщі та Росії» (видавництво «Ніка-Центр»), прочитав для студентів-гуманітаріїв лекції «Кому потрібна гуманітаристика? Досвід Польщі й України» та взяв участь у публічних дискусіях «Якого минулого потребує майбутнє? Історія і пам’ять в сучасній Україні» з українськими істориками.

Про дискусію

Відштовхуючись від основних тез книжки, основна увага в дискусії була сконцентрована на ролі історії та пам’яті в Україні після Євромайдану і російської інтервенції. Учасники відповідали на наступні запитання: якою насправді є роль історії в подіях останнього року? Якою має бути поведінка істориків і гуманітаріїв під час війни? Чи мають вони ангажуватись в кампанії патріотичного виховання і антиросійської історичної пропаганди чи, навпаки, повинні передусім зберігати критичну поставу? Чи потребує сучасна Україна «декомунізації», і якщо так, якої форми вона має набрати? Якої модифікації потребують український історичний наратив та історична пам’ять з огляду на оголошений курс на інтеграцію до ЄС?

Про лекцію

Сучасна криза гуманітаристики є очевидною. Людей, які нею займаються, вважають її власним фахом, а дехто – навіть покликанням, ця криза ставить перед викликом пошуку нової відповіді на старі питання: навіщо ми існуємо? в ім’я чого ми цим займаємось? від імені кого ми говоримо? Ці питання є особливо актуальними для країн Центрально-Східної Європи. На відміну від Заходу, вони «не встигли» до кінця ХХ ст. «закінчити» власні націотворчі процеси і знайти для себе стабільне і безпечне місце на мапі сучасного поділеного світу. Тому, може скластися враження, що і в Польщі, і в Україні гуманітаристика сьогодні потрібна передусім державній владі, яка провадить політику пам’яті і формує національну ідентичність. Втім, ця відповідь на поставлене в заголовку питання не є слушною. Ми маємо відрізняти наукову функцію та функцію артикуляції індивідуальних і суспільних потреб від легітимізаційної і пропагандистської. Тому найбільш слушною відповіддю на питання, кому сьогодні потрібні гуманітарні наукові дослідження, є найбільш банальна з можливих: по просту нам.

Про книгу

Томаш Стриєк. Невловні категорії: нариси про гуманітаристику, історію і політику в сучасних Україні, Польщі і Росії / Пер. з польської С. Сєряков, В. Склокін, І. Склокіна, А. Павлишин, ред. В. Склокін. Київ: Ніка-Центр, 2015.

До книжки увійшли вибрані статті провідного сучасного польського українознавця Томаша Стриєка, написані протягом останніх п’яти років. Автор зосереджується на тому, як українські інтелектуали і науковці після здобуття незалежності переосмислювали такі базові категорії як нація, пам’ять, національна історія, перехідна справедливість. Порівнюючи український випадок з польським, російським та іспанським, автор простежує «війни пам’яті» останніх десяти років і розмірковує над тим, яка політика щодо пам’яті потрібна сучасній Україні щоб подолати травматичне минуле і збудувати динамічне демократичне суспільство сьогодні.

Про автора

Томаш Стриєк – історик і політолог, провідний польський українознавець, науковий співробітник Інституту політичних досліджень ПАН і професор університету «Collegium Civitas» (Варшава). Фахівець з інтелектуальної історії, історії історіографії і порівняльних студій пам’яті. Автор чотирьох монографій, присвячених різним аспектам історії України ХХ – початку ХХІ століть, остання праця: «Україна перед кінцем історії. Нариси про політику держав щодо пам’яті» (Варшава, 2014).

Партнери: Видавництво «Ніка-Центр», Польський Інститут у Києві, Програма східноукраїнських студій імені Ковальських Канадського інституту українських студій, Український католицький університет, інтернет-портал historians.in.ua

Striek_01 Striek_02

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s