Презентація книжок 14/11/2018 р.

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, історичний факультет, ауд. 5-58, 14 листопада 2018 р. о 15:00.

Тетяна Водотика, історикиня, наукова співробітниця Інституту Історії НАН України, шеф-редакторка журналу Місто: історія, культура, суспільство презентує книгу Простір можливостей: Україна в добу заліза та пари. Київ, 2018. 

водотика

Друга половина XIX ст. стала часом колосальних економічних і соціальних зрушень у Російській імперії та на українських землях, які були її частиною. Природні ресурси, доступна робоча сила та інфраструктура, що стрімко розвивалась, перетворили ці території на простір можливостей для перспективних інвестицій. Авторка стверджує, що українські землі в другій половині ХІХ ст. виявились привабливим регіоном для інвестування як російських, так і іноземних фінансово-промислових груп. Це був простір можливостей, в якому себе реалізовували іноземні та місцеві підприємці. Що зумовило бізнесовий успіх таких підприємців, як Микола Фон Дітмар, Хаїм Каган, брати Томас та Роберт Ельворті? В чому проявлялась інвестиційна привабливість українських земель вже в ХІХ ст.?

Авторка веде читача від загальних тенденцій розвитку економіки в другій половині XIX ‒ на початку XX ст. до особистих історій підприємців, від зародження ідеї створення того чи іншого підприємства до спадку, що лишився від епохи заліза та пари. Видання книги стало можливим завдяки Міністерству інформаційної політики України.

Володимир Куліков, історик, докторант Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна презентує книгу Праця, виснаження та успіх: промислові мономіста Донбасу / М. Ільченко, К. Кузіна, В. Куліков та ін. Львів, 2018. 

Donbas

Книга у популярній формі розповідає про те, як індустріалізація Донбасу з ХІХ століття і до сьогодні змінила образ регіону, перетворивши його на найбільш урбанізований край України. Поселення навколо заводів і шахт стали привабливим місцем самореалізації та нових можливостей, як для робітників, так і управлінців та бізнесменів. Як і в усіх промислових регіонах світу, ці поселення являли собою своєрідний організм, де все життя – робота, відпочинок, відносини між людьми, планування і міські громадські простори – була тісно пов’язана із підприємством. Така своєрідність породила свої міфи і стереотипи про мономіста – деякі з яких живуть і сьогодні, навіть якщо місто давно виросло і стало багатофункційним. Автори книги спробували критично подивитися на ці стереотипи, привернути увагу до індустріальної спадщини як позитивного ресурсу, але також показати ціну – екологічну та соціальну – яка стоїть за досягненнями промислової епохи.

Більше 100 унікальних фотографій з Центрального державного кінофотофоноархіву ім. Г.С. Пшеничного в Києві та з музейних зібрань становлять важливу частину цього дослідження.

Це видання стало результатом співпраці кількох авторів, що їх об’єднала ініціатива Центру міської історії (Львів) і Програма Ковальських Канадського інституту українських студій (Едмонтон).

* * *

Вхід вільний. Під час презентації буде можливість отримати книжки.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s